Az ICF (International Coach Federation) definíciója kimondja, hogy
a coach ügyfelének gondolkodó partnere.
De vajon honnan tudhatod, hogy erre valóban alkalmas szakemberrel van-e dolgod?
Először is érdemes átgondolnod az általad kiszemelt segítőről, hogy számodra kellőképpen hiteles-e. Az átláthatóságot biztosító, ideális bemutatkozás nem címkék tömkelege, hanem tartalmas, megfelelő mennyiségű személyes információ, amiből leendő coachod szakmai tapasztalatairól, végzettségéről, stílusáról, a fejlődésre törekvő hozzáállásáról (és egyben személyiségéről) tudhatsz meg fontos jellemzőket.
Persze a legszerencsésebb ha személyesen is tudsz vele találkozni a döntés előtt, amikor is fontos lesz, hogy hagyatkozz kicsit a megérzéseidre.
A kiváló szociális antropológustól, Judith E. Glasertől tanultam meg, hogy
az idegkutatók által megállapított hatféle (!) agyunk közül az egyetlen ami képes nemet mondani a fő agynak, az az ún. “zsigeri agy”.
Ilyenkor valahogy megmagyarázhatatlan módon, de mélyen legbelül (általában gyomor tájékán) érezzük, hogy az adott szituáció pozitív vagy negatív hatással lesz-e az életünkre. Valószínűleg te is éreztél már hasonlót életedben, de általában csak utólag esett le, hogy jó lett volna figyelni arra a bizonyos belső hangra. Pedig nagyon sokat segíthet minden új kapcsolatban és élethelyzetben!
Ahhoz azonban, hogy kiműveld ennek képességét, és fenntartás nélkül bízhass az ösztöneidben, első lépésként fel kell térképezni, hogy mik a valós igényeid akár magánéleti, akár munkahelyi, akár a személyes önfejlődésedet segítő kapcsolataidat illetően.
Utána könnyebben, gyorsabban, és hatékonyabban tudsz majd döntéseket hozni.
Nosce te ipsum - and be the best version of yourself.
Segíthetek benne!
コメント