Nemrég elindítottam egy youtube csatornát podcast-szerű hangjegyzetekkel, amik között a nárcizmusról is esik szó - csak Nektek ❤️
Egy csésze kávé mellé, szeretettel.
1) Miért foglalkozunk ennyit a nárcizmus témájával?
Mert sajnos kortünet. A jelenlegi felszínes, talmi tudások, a magamutogatásra csábító közösségi oldalak, “a jogom van – de kötelességem, felelősségem nincs” c. hozzáállás felerősödni látszik. A fura az, hogy egy toxikus kapcsolatban nem csak az áldozat nem érzi jól magát, hanem a nárcisztikus személy sem. Mindig rá kell jönnie, hogy hiába hág át minden határt és szabályt, valahogy semmi sem elégíti ki őt. Csak az okát nem érti - de ahelyett, hogy mélyebbre ásna magában, hogy megtalálja, min kéne változtatni, inkább lecseréli a partnerét, barátját, munkahelyét, csak a gyengeségeivel ne kelljen szembesülnie.
2) Honnan tudhatom egy kapcsolat elején, hogy nárcisztikus hajlamú egyénnel van dolgom?
Nem tudhatod. Sajnos leginkább már csak akkor jössz rá, amikor már nyakig benne vagy a slamasztikában. Még ha fel is ismered a jeleket a korai stádiumban, hajlamos lehetsz magadnak bemagyarázni, hogy rosszul érzed. Ha felmerül benned a gyanú, érdemes kívülállóval beszélni erről, akinek megvan a kellő tapasztalata és tudása, hogy megerősítse vagy eloszlassa a félelmeidet. Ugyanakkor minél többet olvasol róla, annál könnyebb lesz beazonosítani, és egy idő után rájössz: ha már egyszer átláttál az egyiken, mindegyiket ismered.
(fotó: Marczis Photography)
3) Valaha kikerülök a nárcisz bűvköréből?
Ha első számú célpont vagy, nem. Azaz amennyiben kellőképp gondoskodó, figyelmes, mindent eltűrő és megbocsátó vagy (aki esetleg még az ágyban is jó), csak egy módja van az elszakadásnak, és így a gyógyulásnak: a teljes kapcsolatmegszakítás, azaz a közösségi oldalak blokkolása, telefonszám- (szélsőséges esetben akár lakhely-)csere. NC, azaz no contact, ami egyben azt is jelenti, hogy Te sem nézed az ő oldalát, és elfelejted, mint egy rossz álmot. Mintha nem is létezett volna, különben kísérteni fog, amíg él(sz).
Ha “csak” másodlagos üzemanyag vagy, például egy alkalmi szexpartner, egy ismerős vagy barát, akit ugráltatni lehet ha kell valami, akkor van esélyed, hogy békén hagy, amennyiben képes vagy semleges hangnemben kommunikálni és unalmasnak mutatkozni, ill. ha talál magának mást, akitől épp elveheti amire szüksége van. Amire pedig szüksége van, az leginkább a figyelem, csodálat és elismerés. Egy nárcisz nem bírja a nyugit, úgyhogy ha nem vagy elég érdekes és izgalmas számára, vagy nem tud felhúzni, hogy ezáltal egy kis káoszt kreáljon, akkor továbbáll, és keres valakit, aki reagál a lelki, szóbeli, vagy akár fizikai abúzusra.
4) Szeretett valaha?
“A maga módján” - mondják sokan.
Az igazi szeretet ad, nem elvesz, az igazi szeretet értékel, nem kritizál folyton, az igazi szeretet meghallgat, nem manipulál, az igazi szeretet elfogad, nem pedig azt érezteti, hogy folyton csalódik benned.. és folytathatnánk. A válasz tehát röviden: nem, nem szeretett igazán. Nem úgy, ahogyan megérdemled, mert képtelen rá. Minden látszat ellenére: még önmagát sem szereti, hanem egy állandó “isten vagyok” és egyben “egy senki vagyok” kettősségben él. Szörnyű lehet.
5) Nincs annak előnye, ha valaki nárcisztikus?
Egy bizonyos mértékig teljesen egészséges és fontos, hogy valaki néha önző legyen, és akár az is előfordulhat, hogy befolyásolunk másokat anélkül, hogy rosszat akarnánk nekik.
A karrierlétrán is abszolút előnyös lehet, legalábbis rövid távon. A magánéletben, párkapcsolatokban viszont az érett, asszertív kommunikáció, a kölcsönösség, az egyenlőség, a valós egymásra figyelés és megértés, az empátia a nyerő.
Ezek hiányában hosszú távon semmi sem működik. Egy nárcisz egyiken sem akar dolgozni és javítani, csak szimplán nem érti, hogy miért fut zátonyra minden fontos kapcsolata – de persze azonnal másokat hibáztat miatta. Tönkretesz mindenkit, beleértve önmagát is.
Ha még lennének kérdéseid a témával kapcsolatban, Facebook oldalamon felteheted őket:
További írásaimat (a nárcizmussal kapcsolatban is) a blog oldalon találod:
Nosce te ipsum - and be the best version of yourself.
Segíthetek benne!
Ha tetszett a cikk, a lenti gombok segítségével meg tudod osztani, hogy másokhoz is eljusson (köszönöm!). Ha pedig like-olod a FB oldalam, további ismeretekhez juthatsz a pszichológia és coaching kapcsolódási pontjairól.
Szeretettel várlak!
További információkat rólam a fenti Welcome-on keresztül is olvashatsz :)
Bécsi Szilvia
Comments