Nemrég elindítottam egy youtube csatornát podcast-szerű hangjegyzetekkel, amik között a nárcizmusról is esik szó - csak Nektek ❤️
Mítosz és valóság
Mindig nehéz objektíven állást foglalni olyanról, amivel kapcsolatban mélyen érintettek vagyunk - és bár személyesebb hangvételű lesz ez az írásom, mégis igyekszem majd minden oldalról körüljárni ezt a témát, hogy a lehető legteljesebb képet kaphassátok. Reményeim szerint talán többeknek segíthetek felismerni múltbéli mérgező kapcsolataik, jelenlegi fojtogató helyzetük, vagy esetleges jövőbeni szituációk intő jeleit, és így megérthetik a múltat, dönthetnek a jelenről, és felkészülhetnek a jövőre.
Három részben foglalok majd össze mindent, amit a nárcizmusról mint viselkedésbeli mintázatról megismertem. Rengeteg tanulmány, ügyfeleim beszámolója és több évtized személyes tapasztalata beszél most belőlem, és hazudnék, ha azt állítanám, hogy a szomatikus tünetek (szívdobogás, légszomj, szédülés stb.) nem jelentkeznek miközben ezeket a sorokat írom. Akik átélték már, milyen egy önmagát mindig előtérbe helyező, mások véleményét és vágyait figyelmen kívül hagyó, nárcisztikus személy árnyékában élni, pontosan tudják, miről beszélek. Szerencsére számomra ez már a múlt, és mivel pontosan tudom, hogyan lehet felülírni a felbukkanó emlékeket, ezek azért gyorsan elillannak. (Majd azt is megosztom Veletek, hogyan!)
Annyiban szerencsésnek érzem magam, hogy az extrém nárcisztikus személyiségzavaros emberek elkerültek, és azok, akik a nárcizmus jeleit mutatták erősebb vagy enyhébb formában és életem majd' minden területén felbukkantak hosszabb-rövidebb időre, sosem jutottak el a fizikai tettlegességig.. de tudnunk kell róla: sajnos ez is benne van a pakliban.
Lássuk először a "mesét"!
Egyszer volt, hol nem volt, élt az ókori legendák korában egy daliás ifjú, Narcissus. Azonban dölyfös, büszke is volt egyben, ezért mindenkit visszautasított, aki közeledni próbált hozzá szerelmével. Köztük volt Echo, a nimfa is, akit Juno, a főistennő elátkozott, ezért csak a mondatok utolsó szavait tudta ismételgetni (megvan a tihanyi ekhó? :). Mikor Narcissus őt is semmibe vette, bánatában kővé változott, és azóta is visszhangozza a vele beszélgetni vágyók szavait.. Nemeszisz, a bosszú istennője pedig meghallotta a nimfa fohászát, és gondoskodott róla, hogy Narcissus is végtelen szenvedést éljen át. Egy erdei tóhoz irányította az ifjút, aki, mikor fölé hajolt, hogy igyon a hűsítő vízből, megpillantotta magát a tó tükrében, és nyomban beleszeretett - önmagába.
(Caravaggio: Narcissus, 1594-96)
Hosszú, fájdalmas időszak következett. Látott egy meseszép arcot, akiben önmagát látta végre visszatükröződni, pont olyan volt amilyet szeretett volna.. de a csodálat és káprázat egy idő után szenvedéssé vált.
Akárhányszor próbálta ugyanis szomját oltani, fodrozódni kezdett a tó vize, és a tükörkép semmivé lett. Újra és újra próbálkozott - hasztalan. Már magát marcangolta fájdalmában, a szép test amire egykor mindenki vágyott, több sebből vérzett. Tehetetlennek, dühösnek érezte magát, és nem jött rá, hogy amit látni szeretne, az a valóságban nem létezik. Nem értette meg, hogy nincs pont olyan, akit látni szeretnénk. Hogy a tökéletes tükörkép csak illúzió. Hogy a másik személy egy különálló identitás, önálló gondolatokkal, igényekkel, vágyakkal. Hogy egy kapcsolathoz (párkapcsolat, szülő-gyerek, főnök-beosztott, barátság stb) sok-sok elfogadás, megértés, türelem kell, különben csak az állandó magány, cinizmus, keserűség, meg-nem-értés és végül önmarcangolás lesz csak a társa. Változni, változtatni kell. Különben az élet oldja meg. Narcissus élete metamorfózissal ért véget. Kimerülten, ereje fogytán összeroskadt a tó partján, és átalakult egy, a víztükör fölött bólogató nárcisszá.
(Ovidius: Átváltozások c. műve alapján)
Mi a jelenlegi helyzet?
Jogosan merül fel a kérdés, hogy miért hallunk mostanában annyit a nárcizmusról. Mint tünet, mindig is része volt az emberi természetnek. A pszichológusok (és elődeik) évezredek óta foglalkoznak a túlzott egoizmus okaival és hatásaival.
Azonban a selfie-k, az állandó versengés, és a virtuális valóság korában mindez kiéleződött.
Azt hihetjük, hogy ezek az emberek a nyertesek. De tévedés ne essék: a nárcizmus tüneteivel élőknek ez a helyzet hosszú távon szenvedés. Hiszen ideig-óráig boldoggá teheti őket az elért "siker", azaz az elért pozíció, a megszerzett "legtökéletesebb" nő/férfi, a makulátlan külalak stb. de egy idő után nem lesz elég. Mert semmi sem elég.. a kezdeti lelkesedés pedig ellobban, mint a szalmaláng.
Ezért nagyon fontos ismerni, felismerni ezt a jelenséget, és az érintetteknek változtatni a helyzeten, ill. változni (amennyiben valaki felismeri önmagán ezeket a jeleket, és intelligens hozzáállással jobbítani szeretné az életét).
Ha nem rövid, csak a lényegre szorítkozó cikkek alapján, hanem mélyen, valójában szeretnéd megtudni, mi rejlik a nárcizmus mögött, tarts velem! Jövő héten megvizsgáljuk, mit érez az, aki egy ilyen mérgező kapcsolatban él, így tudod a leghamarabb és legbiztosabban beazonosítani a helyzeted, megnézzük, mindebből mit lát a külvilág (azaz a nárcisztikus személyt körülvevő cirkusz), később pedig, hogy mit tehetsz ellene - vagy ha nincs menekülőút, hogyan élj nyugodtabban együtt vele. Végül beavatlak abba is, hogy Ő mit gondol, mit érez mindebből, és kiderül majd, hogy nem szörnyetegről beszélünk, hanem valójában egy szánalomra méltó kisgyerekről - akinek azonban a viselkedését megérteni meg lehet, de elfogadni nem kell, és nem is szabad.
Neked is egy életed van - legalábbis jelenlegi tudásunk szerint :)
Nosce te ipsum - and be the best version of yourself.
Segíthetek benne!
Ha tetszett a cikk, a lenti gombok segítségével meg tudod osztani, hogy másokhoz is eljusson. Ha pedig like-olod FB oldalam, további ismeretekhez juthatsz a pszichológia és coaching kapcsolódási pontjairól.
Szeretettel várlak!
További információkat rólam a fenti Welcome-on keresztül is olvashatsz :)
Bécsi Szilvia
Comments