Nemrég elindítottam egy youtube csatornát podcast-szerű hangjegyzetekkel, amik között a nárcizmusról is esik szó - csak Nektek ❤️
Előző posztjaim után itt a záró fejezet, arról, hogy mit lát a nárcisztikus személyből a külvilág, és mindezt hogyan éli meg ő.
Maszk a világ felé
Az egyik típusú felosztás szerint kétféle nárcisztikus személy létezik: az overt (nyitott) és a covert (rejtett/látens). Ez nagyjából megfelel a szomatikus (a testiséget előnyben részesítő) és a cerebrális (intellektuális) típusoknak. Az előbbi megjelenésén is már egyértelműen látszik, hogy szeret a figyelem központjában lenni, folyton a domináns, vezér szerepre törekszik, az utóbbi viszont annyiban veszélyesebb, hogy nem könnyen beazonosítható, ő inkább passzív-agresszív módon akarja elérni, hogy manipulálhassa a környezetét.
Mindegyik típusra jellemző azonban, hogy (akkor is ha nem a klasszikus értelemben vett jóképű férfiről vagy gyönyörű nőről van szó) valami hihetetlenül vonzó van bennük.
Képesek észrevétlenül behálózni bárkit akit kiszemelnek maguknak, és valahogy velük született képességük van arra, hogy hassanak másokra.
Ha voltál már nárcisztikus személy áldozata, annyiban legalább megnyugodhatsz, hogy te is különleges lehetsz (megjelenésben, tudásban, személyiségben stb), mert soha nem választanak olyat, aki ne emelné a fényüket..
A külvilág tehát azt látja, hogy
Maszk No.1: mindig olyan valaki van mellettük, mint társ, barát, vagy beosztott, akire büszkék lehetnek.
Félreértés ne essék: ezzel nem a te képességeidet ismerik el, nem, nem, egyszerűen magukat emelik feljebb általad. Amikor már kezdesz elszürkülni, elfáradni, elkedvetlenedni attól, hogy örökösen kihasználnak, akkor eldobnak téged (vagy jó esetben te dobbantasz mielőtt végleg tönkretesz). Sokszor szeretnek "dobálózni" címkékkel, ismerősökkel, akik mind magas beosztásúak és/vagy gazdagok, híresek stb.
Maszk No.2: mindig kedvesek, figyelmesek, igazi filantrópok, akik valahogy mindig megérzik, másoknak mire van szüksége.
Látszólag önzetlenül segítenek, de aki jól figyel, észreveheti, hogy ezt igyekeznek valahogy mindenki tudtára hozni. Mint ahogy az is feltűnhet, hogy ugyanakkor - merő "szánalomból" - sztoriznak emberekről, hogy milyen rossz ennek vagy annak, amivel persze azt erősítik, hogy nekik milyen szuper az életük, hogy ezáltal is mások fölébe kerekedjenek. Ne aggódj, bárkiről képesek rosszat mondani, és meg is teszik miután kiléptél az ajtón, hiába hiszed azt, hogy jó barátok vagytok.
Maszk No. 3: mindenki segít nekik, bizonyára nagyon jó emberek.
Lefordítva: mindenkit kihasználnak, észrevétlenül. Ha van olyan, aki "semmire sem jó", akkor pusztán azzal, hogy megtűrik azt az egyént a környezetükben, szintén emberbaráti mivoltukat erősítik mások felé..
Maszk No.4: van egy "körük", amibe tartozni privilégium.
Angolul ők a "flying monkeys". Az Óz, a csodák csodájából vették ezt a kifejezést, a gonosz boszorkány segítőiről. Legtöbbször a tagok nincsenek is tudatában annak, mennyire manipulálja és használja őket nárcisztikus vezérük. Leginkább akkor, mikor a saját gondolatait akarja közvetíteni valaki felé - pl. feléd, miután szakított veled, ill. mások felé ők a szócső, amin keresztül lejárathat téged. Igazán ők sem szeretik a nárcisztikust, általában valamilyen érdekük fűződik hozzá, hogy vele legyenek.
Maszk No.5: valaki mindig visszaél a jóhiszeműségükkel és galád módon becsapja őket, holott ők mindent megtettek amit lehetett.
Nem fura? Szegény szerencsétlenek. Mindig egy bolond társ, egy rosszindulatú kolléga, egy hálátlan gyerek stb keseríti meg az életüket. Mindig szenvednek éppen valaki miatt, de az, hogy nekik kéne bármin változtatni, fel sem merül. My way or the highway - gondolják.
Minden személyiségjegy amit a magyarázatok előtt említek, nagyszerű embereket jellemezhet, és igaz lehet sok mindenkire.
Azonban a toxikus személy az idő múlásával felismerhetővé válik, hiszen előbb-utóbb lehull a maszk. Leginkább számára biztonságos környezetben mutatja majd meg az igazi arcát, egyrészt mert bízik abban, hogy a love-bombing elegendő volt ahhoz, hogy olyannak fogadják el, amilyen, másrészt azért, mert egész egyszerűen elfárad egy idő után abban, hogy mindenki felé szerepet játszik. Otthon aztán "elengedi magát".
Kicsit olyannak tűnik, mint egy fordított Szépség és Szörnyeteg sztori, amiben a csók után a szép herceg vadállattá válik.
Valójában azonban egy éretlen személyiségről, egy riadt kisgyerekről szól a történet, aki fél, hogy elveszik játékát, és ezért elkezd hisztizni.
Csak mindezt nagyban adja elő, így a bántások is nagyobbak lesznek a részéről (egyre nagyobbak) - és szélsőséges esetben visszafordíthatatlan károkat okoz.
Néha azért mások előtt is elcsúszik a maszk, és olyankor kétféle viselkedést produkálhat. Ha nem bírja tűrtőztetni magát valamilyen vélt sérelem miatt (ami az ő fantáziavilágában nagyon is valós), akkor vagy ún. nárcisztikus tombolásba kezd (általában az overt típus), vagy hirtelen váltással mogorva, gunyoros, cinikus módon vág vissza (általában a covert típus), amivel igencsak meglepi a környezetét. De viszonylag gyorsan észbe kap, és egy rövid ideig tartó túlkompenzálás után valahogy visszaáll minden a régi kerékvágásba.
A külvilág tehát legtöbbször mit sem sejt abból, ami zárt falak mögött zajlik, azt kizárólag az érintettek tudhatják és érezhetik. Az előző írásaim segítenek pontosan beazonosítani, hogy mérgező kapcsolatban vagy-e valakivel, akiről esetleg csak sejted, hogy rossz hatással van rád.
Jogosan merül fel a kérdés: akkor kiben bízhatunk?
Bízzunk az emberekben, adjunk nekik esélyt, ellenkező esetben túlságosan bezárkózunk, bizalmatlanakká válunk, ami elcsatolódást eredményezhet másoktól. Ide nem szabad eljutni, a kapcsolódásnál nincs fontosabb, amennyiben egész-séges életet szeretnénk élni.
De először is kapcsolódjunk belső énünkhöz, ismerjük meg önmagunkat, hogy figyelni tudjunk a megérzéseinkre. Ugyanakkor fontos, hogy ne minden felmerülő érzelemnek adjunk létjogosultságot, hanem gondolataink segítségével racionálisan vizsgáljuk meg a tényeket is.
Emellett pedig bízzunk az időben, ami megmutatja, valójában milyen az illető akivel kapcsolatban rossz érzéseink vannak, ne hagyjuk, hogy az előítéleteink túlságosan befolyásoljanak minket!
Mi zajlik a nárcisztikus egyén lelkében?
Nagyjából két-három dologra vezethető vissza minden: úgy gondolja, ő különleges (bár mindenki az), ezért olyan jogok illetik meg, ami másokat nem. Kötelessége viszont nincs, simán elveszi amire szüksége van, lelkiismeret-furdalás nélkül.
A legfontosabb, hogy folyamatosan energiát nyerjen valamiből, de leginkább valakitől.
Ha ezt a felfogást megértjük, világossá válik minden ami egy nárcisztikus embert működtet. Összegyűjtöttem a 22 legfontosabb jellemzőt, amik segíthetnek az ő szemszögéből értelmezni a viselkedését.
· Mindenki szereti és csodálja őt. Ő a világ(a) közepe.
· Csak az újdonságok érdeklik, hamar megun mindent és mindenkit.
· Mindig töltenie kell magát, nincs belső energiaforrása, ezért állandó külső, izgató ingerekre van szüksége.
· A társ kötelessége ezt az energiaforrást folyamatosan, zokszó nélkül biztosítani számára.
· Csak elvesz, adni nem akar. Ha mégis, akkor azért, mert tudja, hogy cserébe még többet fog kapni.
· Ha beteg, fáradt, elfogyott a pénze stb. a társnak kell őt meggyógyítania, felvidítania, és mindent megoldani helyette.
· Nem érdekli a másik, csak annyiban, hogy mit kaphat tőle.
· A legkisebb bűntudat nélkül csal és hazudik. Sőt, eszközként is alkalmazza pl. a megcsalás sejtetését (ún. triangulation), hogy féltékennyé, gyengévé tegyen téged.
· Minden fehér vagy fekete (de ennek általában épp ellenkezőjét hangoztatja), vagy vele vagy, vagy ellene, azaz király/nő lehetsz vagy ellenség. A szürke tömeggel nem foglalkozik, ők jelentéktelenek, hiszen sem pozitív, sem negatív energiát nem adnak neki (számára még a rossz energia is jobb, mint a semmi). Ezért van, hogy ha máshogy nem tud, szarkazmussal akar kibillenteni az egyensúlyodból, és amikor meghúzod a határaid, hogy veled nem beszélhet így, közli, hogy "ja, nem érted a viccet". Tehát még egyet beléd szúr, csak a biztonság kedvéért.
· Retteg a "semmi"-től, a megsemmisüléstől, a megszégyenüléstől, attól, hogy nem hat a világra és másokra, ezért fél annyira az elmúlástól.
· Szóval és tettel is átlépheti a szabályokat, a határokat, rá nem vonatkozik az, ami az "átlag" emberekre igen.
· Neki mindig igaza van. Ha mások tanácsát kérik ki valamiben, az része a behálózási folyamatnak, valójában ő úgyis mindenkinél jobban tud mindent.
· Irigy mások sikereire, tudja, hogy igazán nagy dolgokra nem lenne képes mások segítsége nélkül.
· Ugyanazt a sztorizást, bókokat, haverkodást tolja mindenki felé. Copy+paste megy folyamatosan.
· Nem akar beszélgetni a felületes, felszínes témákon kívül semmiről, nehogy szembe kelljen néznie a ténnyel, hogy nem tökéletes.
· Szabadidejében sokszor menekül ál-tevékenységekbe, függőségbe, vagy egyszerűen alvásba, hiszen addig sem kell magával lennie.
· Soha nem kér bocsánatot, és nem mutat őszinte megbánást. Szerinte ő mindent jól csinál, a körülmények, a párja stb. tehet mindenről, soha nem vállal felelősséget.
· Ha nem adod meg amire szüksége van (de rögtön!) megérdemled a silent treatment-et, azaz szóba sem áll veled.
· Csak a nyerésre játszik, állandóan versenyez, kizárólag a dominancia, a kontroll számít neki.
· Fantáziavilágban él és saját érzéseit tényeknek veszi, így képtelen racionálisan szemlélni a történéseket.
· Folyamatosan önigazolásra, megerősítésre vágyik másoktól - mert valahol érzi, hogy mennyire szánalmas.
· Látszólag szereti magát, de valójában a szíve mélyén megveti önmagát.
Értsük, de ne fogadjuk el!
Többször kapom azt a kérdést, hogy ezek az emberek mitől váltak ilyenné, és vajon meg tudnak-e változni.
Összetett a válasz, és nem is feltétlenül igaz mindenkire.
A nárcisztikus viselkedés háttere egyrészt biológiai: az agyi szerkezetben való eltérés, valamint genetika (nárcisztikus szülők gyereke hordozza a hajlamot), továbbá neveltetés (ha a szülők elkényeztették gyerekkorában, overt, ha túlságosan szabályozták - vagy ennek ellenkezője: egyáltalán nem foglalkoztak vele - covert nárcisztikus lesz).
Ehhez persze hozzájárul saját döntése is, hogy amikor nagy nehezen meglátja, vagy megláttatják vele, hogy bánt másokat a viselkedése, vajon hogyan választ: folytatja-e a kínzást - és ezzel önmagát is örök szenvedésre kárhoztatja -, vagy változtat.
Igen, tud változtatni (ha alap véleményén magáról és másokról nem is), a hozzáállásán, hosszú, terápiás, valós önfejlesztés után. Így elérné, hogy többször kapná meg azt amire vágyik, hiszen megtanulna adni és odafigyelni másokra.
Kellő akaraterővel, kitartással sikerülhet, így van egyedül esélye a boldogságra.
Mert az biztos, hogy a szíve mélyén sosem lehet boldog az, aki nem képes adni, igazán szeretni, és állandóan újabb vágyálmokat kerget.
Ha nem változik meg, mindig lesz egy űr benne, amit senki sem tud hosszú távon betölteni. A lelki kielégítetlenség pedig csak egyre rosszabb, nehezebb, és fájdalmasabb lesz.
De ne hidd azt, hogy segíthetsz neki. Ne vállald fel a megmentő szerepét, mert nem fog sikerülni, csak te mész tönkre. Kizárólag ő tud változtatni miután felismerte, hogy változnia kell, addig esélye sincs egy kiteljesedett életre.
Ezért nagyon fontos, hogy ne csak a (leendő) áldozatokhoz, hanem a leírásokból magukra ismerő nárcisztikus hajlamú nőkhöz és férfiakhoz is eljusson az ismeret, hogy mitől és miért szenvednek, és szakember segítségével változtassanak.
Ezzel a tudatos hozzáállással boldogabb lehet a hátralévő életed, bármelyik oldalon is állsz.
Nosce te ipsum - and be the best version of yourself.
Segíthetek benne!
Ha tetszett a cikk, a lenti gombok segítségével meg tudod osztani, hogy másokhoz is eljusson. Ha pedig like-olod a FB oldalam, további ismeretekhez juthatsz a pszichológia és coaching kapcsolódási pontjairól.
Szeretettel várlak!
További információkat rólam a fenti Welcome-on keresztül is olvashatsz :)
Bécsi Szilvia
Comments