A WBECS képzés során értékes tudásra tettem szert az egyik legkiválóbb coach és viselkedéskutató tudós, Marcia Reynolds webinárjain, aki a Reflective Coaching módszerének alkalmazásával keretezi újra William Shakespeare szavait:
“Nincs a világon se jó se rossz: gondolkozás teszi azzá.” (Hamlet)
Marcia felhívta a legnagyobb nemzetközi coach közösségünk figyelmét arra, hogy éppen ezért nagyon fontos kellő teret biztosítani ügyfelünknek az elmélyülésre beszélgetéseink során, és hogy néha a csönd többet segít kapcsolatba lépni önmagunkkal, mint a legszofisztikáltabb kérdezéstechnika.
Photo by Zac Durant on Unsplash
Modern világunk a csodálatos, életünket megkönnyítő újításokról szól. Ugyanakkor azt is folyton érzékeljük, hogy pörgősebb, ezáltal nyugtalanabb, akár stresszesebbé is tehetik a mindennapjainkat ezek a modern technológiai fejlesztések.
Gondoljunk csak a folyton pittyegő telefonra, az azonnali visszajelzést igénylő emailekre és a számtalan, akár egyszerre felfoghatatlan mennyiségű impulzust ránk zúdító, tudatos vagy tudatalatt működő reklámokra.
Az egyik leggyakrabban idézett pszichológiai tanulmány George A. Miller "The Magical Number Seven, Plus or Minus Two: Some Limits on Our Capacity for Processing Information” címet viselő 1956-os publikációja, mely szerint
az emberi agy 7 (+/- 2) információt képes egyidejűleg felfogni és rövid távú emlékezetéből előhívni.
Az agyplaszticitási kutatások szerint persze ma már tudjuk, hogy nem végleges számú agysejtjeink vannak, és fejleszthető, formázható ez a csodás szerv, de ha rengeteget változott is az elmúlt 50-60 év alatt, akkor is egyértelmű, hogy képtelen lenne, sőt, védelmünk érdekében lényeges, hogy ne minden külső ingert tudjon egyszerre felfogni. (Bár tudat alatt sokkal többet érzékelünk)
A hétköznapokban egy kis “befelé fordulás (pl. ha mini-meditálsz, azaz néhány másodpercre lehunyod a szemed és lassan lélegzel), már önmagában nagyon sokat segíthet. A coaching ülések alkalmával pedig lényeges, hogy megkapd azt a figyelmet, teret és adott esetben csöndet amire szükséged van ahhoz, hogy tudd, a tájból - ami mindenki számára ugyanaz -, mire érdemes koncentrálnod a te szemszögedből, és miket szűrj ki annak érdekében, hogy olyan térképet rajzolhass magadnak, ami jelentős mértékben javíthat a jelenlegi életminőségeden.
Nosce te ipsum - and be the best version of yourself.
Segíthetek benne!
Comments