top of page
Search
Writer's pictureSzilvia Bécsi ©2024

ONLINE Ügyfélszerzés újragondolva: a sikeres cold email 6 pontban

Updated: Apr 29

Hogyan kommunikáljunk hatékonyabban írásban?




Mi is az a cold email?

Egy új ügyféllel történő “hideg” kapcsolatfelvétel, azaz az első mail a cégünk részéről.

 


Ahhoz, hogy egy megkeresésre az ügyfél válaszoljon, a cold emailnek rövidnek, hitelesnek, erősnek, és kíváncsiságot ébresztőnek kell lennie. Így lehet magas válaszadási arányt elérni, és - ami a legfontosabb célja az ügyfelek elérésének - felvenni és fenntartani a kapcsolatot a leendő partnerrel.

Az első lépés mindezek előtt, hogy valamilyen formában megtörjük a jeget. Ha már elkezdődik egy “párbeszéd” akár csak írásos formában, ott kialakul egy interakció, egy kétirányú kommunikáció, ami minden eladásnak az alappillére. Ennek azonban azonnal professzionális, erős pillérnek kell lennie, ami később, lépésről-lépésre megtarthat akár egy tartósan gyümölcsöző üzleti kapcsolatot.



 


Íme néhány ötlet, hogy a jól (vagy kevésbé jól) bevált eddigi módszert új, hatékonyabb köntösbe öltöztessük, felhasználva mindehhez a pszichológiai ismereteket is.



 1.    Alaposan gondoljuk át az email “kitől” sorát, és ha hatásosabbnak gondoljuk máshogy, szerkesszük át. Mit szeretnénk közölni leendő ügyfelünkkel, kitől érkezik az üzenet? Gondolkodjunk az ő fejével! Elég csak a cégnév, vagy belefér, hogy a kapcsolattartó teljes nevét (akár csak a keresztnevét) is hozzátegyük? Ez utóbbi azonnal egy barátságosabb, személyesebb kezdést eredményez, de vigyázzunk vele, a használata függhet attól, hogy kinek, és milyen tartalommal írjuk az üzenetet.

 


2.    A “tárgysor” szintén ennyire fontos, ez az első eladási mondatunk. Vigyázzunk vele, hogy ne lőjük le azonnal a poént, csak keltsük fel az érdeklődést a termékünk, szolgáltatásunk iránt, és főleg ne hangozzon úgy, hogy mindenáron el akarunk adni valamit. Ne legyen általános (itt szintén érdemes a keresztnév-módszert bevetni, csak most annak a nevével, akinek címezzük), és érződjön, hogy nem robot, hanem valódi ember van a szavak mögött.

 

Pl. “(Kedves) XY, van egy ötletünk arra, hogyan tudná fejleszteni..”

“Gondolt már arra, hogy váltson..?”

“Mi tudunk egy, az eddigieknél hatékonyabb módszert arra, hogy..”

 

Mindehhez két fontos plusz ismeret szükséges a megcélzott ügyfelekről:

A) mit állítanak magukról a weboldalukon/közösségi médián stb. Mik a hívószavak számukra, mi a filozófiájuk/küldetésük, mit tartanak fontosnak az üzletben, mit tartanak értéknek? Használjuk ezeket az információkat, és keressük meg a kapcsolódási pontokat a mi ajánlatunkkal.

B) Gondoljuk át, mire van szükségük:

a. Miben szenvednek hiányt?

b. Min szeretnének változtatni?

c. Miben akarnak fejlődni?

 

Ha elértük, hogy felkeltsük a prospect (lehetséges jövőben ügyfelünk) érdeklődését, és a rengeteg mail közül a miénket nyissa meg, az már fél siker. Ahhoz, hogy ebből elinduljon egy levelezés, a tartalomnak is adnia kell számára valami fontosat, röviden és szakmailag kifogástalan módon.

 

 

3.    Legyen briliáns a bevezetőnk!

 

Emailünk megnyitása után 3 másodpercünk van, hogy leendő ügyfelünk figyelmét fenntartsuk. Tehát NEM rólunk kell, hogy szóljon a történet. Nekünk csakis az ő történetüket kell elmesélnünk, amihez kapcsolódni tud, és felismeri, hogy értjük, szakmailag mi foglalkoztatja éppen. Legyen csak pár mondat, amiből kiderül, hogy átérezzük az ügyfél problémáját (esetleg tegyünk fel kérdéseket, ill. egy kis őszinte dicséret is pozitívan hat), és csak mindezek után ajánljuk fel a segítségünket.

 

Pl.

“Bizonyára Ön is naponta küzd (ezzel és ezzel)..”

“Tudjuk milyen nehéz..”

“Cégük bemutatkozójából kiderül, hogy nyitnának..”

és ezek után:

..”vége a keresésnek” ..”nekünk van erre megoldásunk” ..”Érdekli?”

 

 

4.    Ezek után jöhet a pitch (gyors, mini üzleti prezentáció).

 

Ne az eladásra helyezzük a hangsúlyt, mikor ezt írjuk, hanem arra, hogy egy különleges üzleti kapcsolatot akarunk kiépíteni. Adjunk értéket az eddigiek alapján, adjunk tehát választ a leendő ügyfelünkben megfogalmazódott kérdésekre. Mindig őt tartsuk szem előtt! A hangvételünk legyen közvetlen, természetes, az ajánlatunk pedig vérprofi.

Ne a termékünk/szolgáltatásunk száraz adatait soroljuk fel, hanem az ügyfél számára annak lényeges előnyeit.

 


5.    CTA (Call-to-action)


Mindig legyen egy rövid “akcióra” hívás! Minél kevesebb energiát, időt kell belefektetnie az ügyfélnek, annál valószínűbb, hogy meg fog történni a válaszadás, és így a kapcsolódás. Ez lehet egy egyszerű "igen-jelenleg nem" kérdés (ez utóbbira ismét reagálhatunk később, így nyitva hagyhatjuk a jövőbeni kommunikációs csatornát), de az első válaszban semmiképpen se kérjünk elköteleződést, csak olyat, amit röviden, AZONNAL el tud végezni az ügyfél.

 


6.    Az aláírás

 

A cégszerű aláírás olyan, mint egy kibővített névjegykártya. Alaposan át kell gondolni, milyen legyen az image, amit szeretnénk magunkról ebben (is) közölni.

Legyen bizalmat keltő, a legfontosabb névvel, pozícióval, elérhetőséggel, de ne legyen túl hosszú, ne tartalmazzon felesleges információkat. Ha visszaköszön valamilyen formában a logónk/színvilágunk, az szintén hat az ügyfélre tudat alatt.

Ezáltal profinak, megbízhatónak, elegánsnak látszódunk, és a megfelelő levéltartalommal mindezzel csak aláhúzzuk, megerősítjük az ügyfélben a bizalmat és az erős szakmaiságot.

 

 

Összegezve: Ajánljunk értéket, hitelességet, és személyes kapcsolódást. Ez mindig a legütősebb kombináció, olyan, amiből mindenki nyertesként kerülhet ki, és hosszú távon is profitálhat anyagilag, referenciákban, és újabb üzleti kapcsolatokban.

 

 




(source:woodpecker.co)



Nosce te ipsum - and be the best version of yourself.


Segíthetek benne!



Ha tetszett a cikk, a lenti gombok segítségével meg tudod osztani, hogy másokhoz is eljusson (köszönöm!). Ha pedig like-olod a FB oldalam, további ismeretekhez juthatsz a pszichológia és coaching kapcsolódási pontjairól.


Szeretettel várlak!




További információkat rólam a fenti Welcome-on keresztül is olvashatsz :)


Bécsi Szilvia


12 views0 comments

Comments


bottom of page